Blogi: Kansainväliset korkeakouluopiskelijat tyytyväisiä Suomeen opiskelumaana, integroituminen ja työllistyminen koetaan vaikeaksi

13.2.2025

Kansainvälisten korkeakouluopiskelijoiden kokemuksia selvittänyt tutkimus on julkaistu. Tutkimuksessa käsiteltiin opiskelijoiden näkemyksiä Suomeen integroitumisesta, työllistymisestä ja tulevaisuudesta sekä opiskelusta, arjesta ja opintojen rahoittamisesta.

Arkielämä, opinnot ja integraatio

Yleisimmät syyt valita Suomi opiskelumaaksi olivat suomalaisen koulutusjärjestelmän hyvä maine, Suomen houkuttelevuus maana sekä korkeakoulun laatu ja maine. Opintoja hidastaviksi tekijöiksi koettiin useimmin toimeentulovaikeudet, ongelmat suomalaiseen yhteiskuntaan integroitumisessa sekä motivaatio-ongelmat. 1/5 vastaajista koki, että ei ole tervetullut Suomeen, ja ongelmia Suomeen integroitumisessa oli ollut puolella vastaajista.

Hieman alle viidennes vastaajista kertoi harkinneensa opintojensa keskeyttämistä. Yleisimmät syyt opintojen keskeyttämisen harkitsemiselle olivat toimeentulovaikeudet ja motivaatio-ongelmat. Opintoja hidastaviksi tekijöiksi koettiin useimmin niin ikään toimeentulovaikeudet, ongelmat suomalaiseen yhteiskuntaan integroitumisessa sekä motivaatio-ongelmat. Yleisellä tasolla viidennes vastaajista koki, että ei ole tervetullut Suomeen. Ongelmia Suomeen integroitumisessa oli ollut puolella vastaajista. 

Opintojen rahoittaminen ja lukukausimaksut

Selvästi yleisin keino opintojen rahoittamiseksi oli perheen taloudellinen tuki. Myös säästöt ja palkkatulot olivat tärkeitä rahoituslähteitä. Apurahojen tai stipendien merkitys on selvästi suurempi yliopistoissa kuin ammattikorkeakouluissa, joissa ne vaikuttavat olevan melko harvinaisia. Vain joka kymmenes sellainen vastaaja, joka ei tällä hetkellä maksa lukukausimaksuja, olisi valmis maksamaan opinnoistaan. Lukukausimaksuja maksavista neljä viidestä ilmoitti, että ei olisi valmis maksamaan nykyistä suurempia lukukausimaksuja. Lähes kaksi kolmesta kuitenkin koki, että on saanut vastinetta rahoilleen.

Työllistyminen

Vain melko pieni osa vastanneista oli saanut Suomesta työ- tai harjoittelupaikan. Tärkeimmiksi työllistymisen esteiksi koettiin kielitaitovaatimukset, kova kilpailu työmarkkinoilla sekä työpaikkojen vähäisyys. Vastaavasti parhaiksi työ- tai harjoittelupaikan saamista edistäviksi keinoiksi katsottiin suomen tai ruotsin opettelu sekä englannin kielen käytölle avoimempi työpaikkakulttuuri. 

Tulevaisuus Suomessa

Valtaosa vastanneista arvioi kokemuksensa opinnoista hyväksi ja lähes yhtä moni suosittelisi omaa koulutusohjelmaansa kansainväliselle hakijalle. Selvästi yli puolet vastanneista valitsisi Suomen opiskelumaakseen, jos hakisi opiskelupaikkaa nyt. 

Suomessa asumista pidettiin melko todennäköisenä vielä viiden vuoden kuluttua, mutta tästä pidemmällä aikajänteellä Suomessa pysyminen oli keskimäärin epätodennäköistä. Tärkeimmät Suomeen jäämistä puoltavat tekijät olivat turvallisuus, kansainvälinen ilmapiiri, suomalaisen yhteiskunnan toimivuus sekä työllisyys. Suomen houkuttelevuutta vastaavasti vähensivät vaikeudet saada oleskelulupa tai kansalaisuus, työllisyys sekä sää ja ympäristöolot.

Toteutus

Tutkimus oli Suomen ylioppilaskuntien liiton SYL:n ja Suomen opiskelijakuntien liiton SAMOKin tilaama ja sen toteutti Opiskelun ja koulutuksen tutkimussäätiö Otus sr. 

Kyselyyn vastasi 656 kansainvälistä korkeakouluopiskelijaa. 

Tutkimusraportti


Lisätietoja:
Tina Lauronen
Tutkija, Opiskelun ja koulutuksen tutkimussäätiö
tina.lauronen@otus.fi
050 367 7259